loading...

Sposoby na zabezpieczenie powierzchni magnesów z neodymu - opis najczęściej wykorzystywanych

Neodym to podstawowy składnik najsilniejszych magnesów, jakie obecnie się produkuje. Metal ten, pomimo niesamowitych parametrów, stosunkowo szybko reaguje z tlenem zawartym w powietrzu, co może spowodować powstanie uszkodzeń magnesu.

Jako że tlen jest wszędzie obecny wokół nas, to dla zabezpieczenia powierzchni magnesu przed jego działaniem stosuje się różnego rodzaju powłoki. Wykorzystywane obecnie powłoki są cieniutkie, grubość takich powłok to zaledwie kilkanaście mikrometrów.

Nie wpływają dzięki temu na parametry związane z przyciąganie, a przy tym spełniają w całości zadania, które są przed nimi postawione.

Bardzo popularnym rodzajem materiału stosowanym na ochronne powłoki jest połączenie miedzi i niklu, tego typu rozwiązanie będzie również najkorzystniejsze pod względem ekonomicznym. Powłoki zrobione z cynku też będą się charakteryzować odpowiednią jakością, a jednocześnie mają dużą odporność na rozmaite mechaniczne uszkodzenia. Z takich też powodów neodymowe magnesy z takimi powłokami wykorzystuje się często jako zabawki dziecięce i w różnych zastosowaniach przemysłowych.

Nie nadają się do takich rzeczy kolejne często używane powłoki, czyli miedziana, epoksydowa czy złota Ścierają się one stosunkowo łatwo, więc ich przeznaczenie jest głównie dekoracyjne.

Ochronne powłoki są nakładane na powierzchnię magnesów kilkoma różnymi sposobami, co może wpływać na ich końcowe parametry. Neodymowy magnes dysponujący dobrze zrobioną powłoką można użytkować bezpiecznie przez długie lata, ale nałożenie jej nieprawidłowo może być przyczyną powstawania złuszczeń i odprysków.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasza strona https://euro-magnesy.pl już nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube