loading...

FAQ - magnes neodymowy co to jest ?

Najczęstsze miejsca, w których znajdują się magnesy neodymowe to:

 • Dynamo rowerowe.
 • Rzemiosła, hobby i biżuteria.
 • Dysk twardy komputera.
 • Bransolety zdrowotne, bandaże i inne urządzenia medyczne.
 • Urządzenia do rezonansu magnetycznego.
 • Generatory turbin wiatrowych.
 • Hamulce bębnowa wędkarska.
 • Silniki z magnesami trwałymi w akumulatorowych narzędziach.
 • Silniki serwo o wysokiej wydajności.
 • Silniki trakcyjne.
 • Zintegrowane rozruszniki generatorów w pojazdach hybrydowych i elektrycznych.
 • Mechanicznie zasilane latarki wykorzystujące magnesy do wytwarzania energii elektrycznej z ruchu wstrząsowego.
 • Aplikacje przemysłowe i testowania / kontroli jakości, takie jak weryfikacja i utrzymanie czystości produktu oraz ochrona i integralność urządzeń.
 • Silniki liniowe stosowane w pociągach typu mag-lev i inne urządzenia z napędem.
 • Zastosowania naukowe, takie jak eksperyment lewitacji diamagnetycznej, badanie dynamiki pola magnetycznego i nadprzewodnikowego lewitacji.
 • Łożyska elektro-dynamiczne.
 • Roller Coaster i inna technologia jazdy na kolejkach.
 • Zabawki magnetyczne.
 • Głośniki i słuchawki audio.
 • Gitara elektryczna.
 • Miniatury i modele.

Więcej informacji nt. zastosowań magnesów neodymowych znajdziesz w dziale zastosowania magnesów neodymowych lub w dziale magnes.

Magnesy neodymowe są stosowane w wielu zastosowaniach ,które potrzebują silnych, kompaktowych magnesów stałych, takich jak silniki elektryczne do narzędzi bezprzewodowych, dyski twarde, magnetyczne uchwyty mocujące lub łączniki mocujące i klamerki na biżuterię.
Początkowo wysoki koszt tych magnesów ograniczał ich zastosowanie do zastosowań wymagających ogromnej siły oraz dużej wytrzymałości pola. Zarówno surowce, jak i pozwolenia na patenty były drogie. Jednak w ostatnich dekadach magnesy neodymowe stały się mniej kosztowne, a niski koszt zainspirował nowe zastosowania, takie jak magnetyczne zabawki budowlane. XMAG2, a także mnóstwo innych zastosowań produkcyjnych.

Więcej informacji nt. zastosowań magnesów neodymowych znajdziesz w dziale zastosowania magnesów neodymowych.

Tak. Dwa lub więcej magnesy neodymowe ułożone razem będzie wykazywać taką samą wytrzymałość jak pojedynczy magnes o łączonych rozmiarach. Na przykład, jeśli do budowy magnesu o grubości 10 mm używano dwóch po 5 mm, aby uzyskać 10 mm rozmiar, dwa magnesy będą miały taką samą wytrzymałość i zachowują się identycznie co magnes 10 mm mimo, iż będzie to budowla z dwóch magnesów po 5 mm.

Magnes neodymowy wytwarzany jest z integracji neodymu boru i żelaza o budowie Nd2Fe14B. Na chwilę obecną jest to najsilniejszy magnes dostępny na rynku.
Zalety magnesu neodymowego:
- największa gęstość energii w porównaniu do masy,
- bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat ,
- tania produkcja. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes.html

Nie, oba bieguny magnesu mają taką samą siłę.

Magnesy neodymowe składają się głównie z neodymu, żelaza i boru. Jeśli nie są one powleczone-zabezpieczone, żelazo w materiale ulegnie utlenieniu bardzo szybko, zwłaszcza jeśli jest wystawione na działanie wilgoci. Nawet normalna wilgotność może powodować rdze żelaza. Dlatego, aby zachować i chronić trwałe działanie pola magnetycznego każdego magnesu neodymowego, większość magnesów neodymowych jest powlekana warstwą ochronną.
Nikiel jest najczęściej stosowany, ponieważ jest trwały i opłacalny. Nasze magnesy pokryte są potrójną powłoką niklu-miedzi i niklu. Powoduje to błyszczące wykończenie w kolorze srebra i zapewnia niezawodną odporność na korozję w większości zastosowań. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że żaden magnes neodymowy, nawet z plastikową lub złotą powłoką, nie jest całkowicie wodoodporny.

Neodymowe magnesy zbudowane są z neodymu, żelaza i boru, a ich nr celny to 8505199089.

Nasze magnesy neodymowe, znane także jako magnesy NdFeB, składają się z związku neodymu, żelaza i boru, określanego jako Nd2Fe14B. Związek ten jest w rzeczywistości sproszkowaną mieszaniną, którą następnie wylewa się, a następnie sprasowuje (stosując ekstremalne ciśnienie) do form specjalnie odlanych, a następnie spieka (podgrzewa się w próżni), chłodzi, następnie mieli lub kroi na pożądany kształt.
Następnym etapem jest nałożenie powłoki ochronnej (np. plastikowej, złotej lub trój-warstwowej powłoki ze stopu niklu, miedź i niklu), jeśli jest to wymagane. Na końcu, "puste magnesy" są magnesowane, narażając je na działanie bardzo silnego pola magnetycznego powyżej 30 KOe. Taki proces pozwala im na ciągłe wytwarzanie silnego pola magnetycznego.

Do obliczania gęstości pola magnetycznego na powierzchni magnesu służą mierniki Gaussa tz. Gaussometry, natomiast gęstość lub przyciąganie pola powierzchni mierzy się w jednostkach Gaussa lub Tesli. Testy siły pociągowej, które mierzą siły nacisku w funtach lub kilogramach, mogą być również wykorzystane do testowania siły przytrzymującej magnesu, który styka się z płaską blachą stalową. Więcej informacji znajdziesz w dziale technologia lub kalkulator magnetyczny

Klasa magnesu lub "N rating" oznacza maksymalny produkt energetyczny materiału, z którego wykonany jest magnes i odnosi się do maksymalnej siły, jaką może namagnesowany materiał wytworzyć.
Klasy magnesów neodymowych, które normalnie sprzedajemy, to N38 i N42, które są mierzone w jednostkach Tesli lub jednostkach Gaussa Oersteda (MGOe). Magnes klasy N38 ma maksymalny produkt energetyczny 38 Gauss-y MGOe, podczas gdy N48 będzie silniejszy. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy numer klasy, tym silniejszy jest magnes neodymowy. Więcej informacji w dziale technologia.

Magnesy neodymowe zbudowane są z neodymu, boru oraz żelaza ich numer PKWiU to 20.13.65.0.

Ogólnie rzecz biorąc, nie. Wszystkie magnesy neodymowe są bardzo twarde, ale kruche, co sprawia, że obróbka jest niemożliwa. Twardość powłoki niklowo-miedzianej jest oceniana w skali RC46 jako "C", tz. iż magnesy są twardsze niż komercyjnie dostępne wiertła i oprzyrządowanie. W rezultacie, standardowe narzędzia podgrzewają się przy obróbce i ulegną zniszczeniu w przypadku używania materiału NdFeB.

Obróbkę magnesów neodymowych można wykonać, ale mogą być wykonywane tylko przez doświadczonych inżynierów, a co najważniejsze na odpowiednim sprzęcie, aby nie zepsuć sprzętu i nie przegrzać magnesów. .

Należy jednak pamiętać, że ciepło wytwarzane podczas obróbki może rozmagnesować magnes i może spowodować pożar, stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa. Proszek suchy wytwarzany podczas obróbki skrawaniem jest również bardzo niebezpieczny i łatwopalny - stwarzając kolejne bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia.

Używamy opisu "magnesowanie przez grubość", aby zidentyfikować miejsca biegunów na niektórych naszych magnesach płytkowych. Oznacza to, że magnesy trzymają się lub odpychają na największej powierzchni. Innymi słowy ostatni wymiar jest kierunkiem magnesowania.

Magnesy neodymowe są zaskakująco mocne, o wiele potężniejsze niż większość innych magnesów, z którymi się miałeś do czynienia. W rezultacie większa siła wywierana przez magnesy neodymowe stwarza niebezpieczeństwa, które nie są widoczne w przypadku innych typów magnesów. Obrazuje to ten oto film z YT.


Magnesy neodymowe, które są większe niż kilka centymetrów, są wystarczająco silne, aby spowodować obrażenia części ciała uciskając między dwa magnesy lub magnes i metalową powierzchnię, nawet powodując złamanie kości.
Magnesy będące zbyt blisko siebie mogą nagle same złączyć się razem z ogromną siłą , rozbijać kruchą powłokę niklu, a latające odłupane kawałki magnesów mogą również powodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami niezbędna jest ochrona oczu.
Zdarzały się nawet przypadki, w których dzieci, które połknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które zaciskały się między magnesami, powodując uraz,a w jednym przypadku nawet śmierć.

Nie - nie wolno lutować ani spawać magnesy neodymowe. Wytworzona temperatura rozmagnesuje magnes i możesz spowodować pożar. Dodatkowo magnesy podczas spalania wydzielają toksyczne substancje.

Materiały ferromagnetyczne są silnie przyciągane przez magnesy neodymowe. Elementy żelaza (Fe), niklu (Ni) i kobaltu (Co) są najczęściej dostępnymi i przyciąganymi elementami. Stal jest również bardzo podatna i przyciąga magnesy, ponieważ jest ferromagnetyczna jako stop żelaza i innych metali. Materiałami, które nie są przyciągane to stal nierdzewna (bardzo delikatnie trzyma magnes) to stal nierdzewna 304 oraz stal kwasoodporna 316L inaczej dentystyczna.

Ustaw je o twardą powierzchnie np. stół. Większość stosów magnesów, które mają średnicę do 30 mm grubości można przesuwać ręcznie. Wystarczy chwycić lub wsunąć paznokcie między magnesy w punkcie, w którym chcesz je oddzielić i zsuń je ze stosu.
Uważaj, aby przesunąć magnes lub magnesy na tyle daleko, aby nie wskoczyły ponownie do stosu i uszczypały palce.

magnesy neodymowe rozłączanie

W przypadku magnesów o średnicy większej niż 30 mm grubości (od grubości zależy siła magnesu) możesz nie być w stanie odsunąć ich od siebie i może warto zainwestować i zrobić prosty rozdzielacz wykonany z drewna lub stali nie magnetycznej np. tz. stali nierdzewnej. Warto jednak improwizować, używając krawędzi np. stołu jako punktu podparcia, aby oddzielić większe magnesy, ale znowu uważaj, abyś szybko je rozdzielił i odsunoł od siebie, aby się nie złączyły razem - co dzieje się - nieoczekiwanie. A skutki takiego niekontrolowanego złączenia mogą być nie tylko bolesne jak ściśniemy sobie palce czy skórę na dłoni, ale również poprzez ogromną siłę magnesy mogą popękać, a odłamki zostaną wystrzelone w wielu kierunkach i należy wtedy chronić oczy.
Pamiętaj !
Rękawiczki pomogą zabezpieczyć dłonie przed uszczypaniem przez neodymowe magnesy, a okulary przed "strzałami" od odłamanych niekontrolowanie magnesów.

Magnes neodymowy, to nie to samo co suplement diety tz. MAGNEZ - to grupa pierwiastków ziem rzadkich, ponieważ neodym jest pierwiastkiem ziem rzadkich w układzie okresowym SI i są aktualnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku.

Istnieje kilka różnych sposobów identyfikacji biegunów północnych i południowych naszych magnesów neodymowcyh.
Najprostszym sposobem jest użycie innego magnesu, który został już oznaczony. Biegun północny biegnący do oznaczonego magnesu będzie przyciągany do bieguna południowego nieoznakowanego magnesu.
Jeśli weźmiesz parzystą liczbę magnesów i zaciśniesz sznurek na środku stosu, zawieś magnesy, aby mogły swobodnie obracać się na sznurku, biegun północny biegnie na północ ;).
Choć jest to sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były pierwotnie nazywane "Północnym poszukiwaniem" i "Południowym poszukiwaniem". Nazwy te były skracane w czasie do biegunów "Północny" i "Południowy", które znane są obecnie.
Inna metoda?
Jeśli masz kompas, koniec igły, która normalnie wskazuje na północ, będzie przyciągana do bieguna południowego magnesu neodymowego.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.

Pola magnetyczne nie da razy zablokować, jedynie można przekierować. Jedynymi materiałami, które przekierowują pola magnetyczne to materiały ferromagnetyczne (przyciągane do magnesów), takie jak żelazo, stal (zawierająca żelazo), kobalt i nikiel. Stopień przekierowania jest proporcjonalny do przepuszczalności materiału.

Bardzo mało. Jeśli są prawidłowo przechowywane (temperatura pokojowa, niska wilgotność) i nie są przegrzane lub fizycznie uszkodzone, nasze magnesy neodymowe tracą mniej niż 1% swojej siły w ciągu 10 lat. Nie można tego zauważyć bez bardzo czułych urządzeń pomiarowych. Ponadto, magnesy neodymowe, które oferujemy, nie tracą siły, nawet jeśli są trzymane tymi samymi biegunami lub przeciwnymi w tzw. odpychaniu lub przyciąganiu przez inne magnesy przez dłuższy okres czasu.

Inne warianty powłok to czarny nikiel o kolorze węglowym lub kolorze pistoletu. Do końcowego procesu galwanicznego niklowania dodaje się czarny barwnik potrójnego powlekania niklu nikliel-miedź-czarny nikiel, ale nadal lśniący i podobny do niklowanego magnesu.
Magnesy powlekane cynkiem mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są bardziej podatne na korozję niż nikiel. Cynk może pozostawić czarny osad na dłoniach i innych przedmiotach.
Dostępne są także powłoki epoksydowe lub plastikowe, które są bardziej odporne na korozję niż powłoki niklowe, o ile powłoka pozostaje nienaruszona. Niestety powłoka ta łatwo ulega zarysowaniu podczas używania i jest uważana za najmniej niezawodną z dostępnych wykończeń. .
Wreszcie, jest złoto, które można nanosić na wierzch standardowej powłoki niklowej. Pozłacane magnesy mają takie same właściwości, jak niklowane, ale oczywiście z lustrzanym złotym wykończeniem (i ceną)! .

Inżynierowie mechanicy, fizycy i inni naukowcy uważają, że magnesy neodymowe są najsilniejszymi magnesami trwałymi na świecie, ponieważ wytwarzają najwyższe pole magnetyczne w stosunku do swojego rozmiaru i objętości porównując do innych znanych naturalnych lub sztucznych materiałów.
Opracowane w latach 70 i 80, magnesy neodymowe wytwarzają znacznie silniejsze pola magnetyczne niż wszystkie inne magnesy ferrytowe, ceramiczne lub Alnico. Pole magnetyczne wytwarzane przez magnetyczne neodymowe magnesy ziem rzadkich może przekraczać (1.4) Tesla, podczas gdy wszystkie inne magnesy normalnie generują pola w granicach (0,5) do (1) Tesli. Magnesy neodymowe są najpotężniejszymi magnesami na naszej planecie, a także są one najtańszym typem magnesu ziem rzadkich dostępnych obecnie na rynku.

Tak. Chociaż mają największą wytrzymałość pola magnetycznego i mają wyższą kruchość (co czyni je magnetycznie stabilnymi), magnesy neodymowe mają niższą temperaturę Curie i są bardziej wrażliwe na ciepło i podatne na utlenianie niż samarowo-kobaltowe magnesy.

Chociaż magnesy neodymowe udowodniły, że zachowują swoją skuteczność nawet do 80°C lub 175°F lub (176°F lub 80°C temperatura ta może zmieniać się w zależności od gatunku, kształtu i zastosowania danego magnesu. Jeśli magnes nagrzeje się powyżej jego maksymalnej temperatury roboczej, (dla standardowych gatunków N), magnes trwale traci ułamek swej siły magnetycznej. Jeśli nagrzeje się powyżej temperatury Curie (590°F lub 310°C dla standardowych N), tracą wszystkie swoje właściwości magnetyczne.

Korozja może powodować, że od niechronionych magnesów odpryskuje nikiel lub rozpadają się w proszek. Zastosowanie powłok ochronnych, takich jak złoto, nikiel, cynk oraz żywica epoksydowa zapewniają ochronę antykorozyjną - chociaż nikiel jest najbardziej wytrzymały, praktyczny, ekonomiczny i niezawodny.

Nasze magnesy, które są wykończone trój-warstwową powłoką niklowo-miedziowo-niklową, zapewniają wystarczającą ochronę w większości zastosowań. Pamiętaj, że neodymowe magnesy nie są wodoodporne. W obecności wilgoci będą rdzewieć lub korodować. Jeśli są używane pod wodą, na zewnątrz lub w wilgotnym otoczeniu, ze względu na korozję utracą siły magnetyczne również.


Przejdź do koszyka
Euro-magnesy.pl
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://euro-magnesy.pl nie wspiera Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube