loading...

Magnes neodymowy - cóż to za materiał?

Skonstruowane na początku lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, mały rozmiar oraz niski koszt zapewniły gwałtowny rozwój technik audio, w architekturze motorów elektrycznych oraz wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy zbudowane są ze stopu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Przynależą do magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im wytwarzać silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale magnetyczne pola są tak silne, że wystarczy tworzyć naprawdę małe magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Identycznie niczym w wypadku pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, więc daje się im dodatkową powłokę przeciwrdzewną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, lub bardziej plastycznego materiału, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe istnieją w różnych mutacjach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują osobnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te posiadają magnesy, które działają z energią mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w której niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą własną moc w zakresie temperatur od 80 oC do 230 oC w zależności od asortymentu magnesu. Wprawdzie graniczna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy umożliwiły stworzenie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią moc, aby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o doskonałej jakości. Mały rozmiar oraz odpowiednia dokładność przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele wdrożeń neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są wykorzystywane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze modele neodymowych magnesów tworzą realne ryzyka, o których warto mówić. Dwa magnesy mogą przybliżyć się nawzajem z wystarczającą siłą, by się roztrzaskać lub nawet złamać palce, jeśli ręka będzie akurat na linii ich przyciągania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, wywołując ucisk i mocne zranienia. Intensywne magnetyczne pola mogą upośledzać funkcjonowanie rozruszników serca. Są jednocześnie wystarczająco intensywne, aby usunąć informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Neodymowe magnesy o okazałych wymiarach nie powinny być transportowane transportem lotniczym bowiem mogą zakłócać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://euro-magnesy.pl nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube