loading...

Neodymowy magnes - cóż to za materiał?

Odkryte pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, niewielki rozmiar oraz niewysoki koszt zapewniły ogromny progres w technice audio, w konstrukcji motorów elektrycznych plus wielu różnych zakresach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Należą do magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im produkować mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale pola magnetyczne są tak niezwykle skuteczne, że daje się produkować bardzo niewielkie magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.

Analogicznie niczym w charakterystyce pozostałych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem daje się im dodatkową osłonę profilaktyczną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy bardziej elastycznego surowca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w rozmaitych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które potrzebują specjalnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te posiadają magnesy, które funkcjonują z energią około 3 Tesli.

Jakiekolwiek materiały ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w której niszczą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią własną siłę w szczycie temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C a uzależnione jest to od typu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież mniejsza niż w wypadku wielu innych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią siłę, aby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne funkcjonowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się jednakże do odsłuchu o wysokiej jakości. Mały gabaryt oraz odpowiednia wierność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Niemało zastosowań magnesu neodymowego wymyślili Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze rodzaje neodymowych magnesów tworzą realne ryzyka, o których warto wiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z dostateczną energią, żeby się rozkruszyć lub nawet złamać palce, jeśli ręka będzie akurat na linii ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, sprawiając dyskomfort oraz mocne zranienia. Intensywne pola magnetyczne potrafią utrudniać funkcjonowanie rozruszników serca. Są także wystarczająco mocne, by skasować informacje z nośnika na przykład z dysku lub z paska magnetycznego karty kredytowej. Okazalsze magnesy neodymowe nie mogą być przesyłane drogą lotniczą bowiem mogą upośledzać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://euro-magnesy.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube