loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Uznane od lat, jednak dopiero teraz faktycznie cenione w walce o naszą perspektywę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym panaceum dla przemysłu ze względu na praktyczną architekturę, ale także na zdrowy profil otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego plus obrót magnesu w cewce z przewodu miedzianego powoduje przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba pamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "przemieszcza". Da się to to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość konstrukcji powoduje, iż potrafisz sam zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z surowców, jakie zdobędziesz w sklepie ewentualnie posiadasz w swoim rodzinnym warsztaciku. Wykonanie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest kluczem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Konieczne surowce to tuleja z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, średnicą odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie musi być owalny nie może jednak być zbyt mały). Niewielka ilość otulonego drutu miedzianego (długość zależy od wielkości rurki). Faktycznie kawałek sztywnej tektury, izolacyjna taśma i małej mocy żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak by dało się je zamocować na rurce. Pierścienie powinno się przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując dodatkowo blisko 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną pomiędzy otokami z kartonu i na zewnętrznych krawędziach tulei. Następnie drut miedziany nawinąć dookoła rurki pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, żeby można było później podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę odnóżki drutów można po prostu owinąć wokół siebie i ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka tworzyła jednolitą całość z uprzednio gotowym pojemnikiem na którym owinęliśmy przewód. W pojemniku lokujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki pojemnika i generator prądu jest gotowy. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, istotne by magnes wewnątrz pojemnika przemieszczał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w naszym teście generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Nie inaczej dzieję się kiedy podłączymy dynamo w rowerze. Własne mięśnie poruszają rower, natomiast koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas generuje potrzebny prąd potrzebny do uruchomienia oświetlenia. Na niniejszej zasadzie funkcjonują również lampy z dynamem, które zwykle napędzamy przy zastosowaniu korbki ładując taką metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich prosto można zmienić na siłę wody, wiatru bądź fal morskich.

Jasne, że technologie wytwarzające , wykorzystując tą procedurę, ogromne porcje energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, lecz co do podstawy działają identycznie niczym nasz własny amatorski generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Namawiamy wypróbować by samodzielnie osądzić i zademonstrować innym jak nietrudno jest uczestniczyć w walce o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://euro-magnesy.pl już nie wspiera Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube