loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Uznane od lat, ale dopiero teraz naprawdę doceniane w walce o własną perspektywę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym panaceum dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, jak także na naturalny profil otrzymywanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z przewodu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada mieć w pamięci, iż generator elektryczny wyzyskujący efekt indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "przemieszcza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość konstrukcji powoduje, iż możesz samodzielnie wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z materiałów, jakie dostaniesz w sklepie lub posiadasz w własnym domowym warsztacie. Zbudowanie takiego generatora to przyjemny test, który jest kluczem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Niezbędne produkty to tuleja z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Zasadniczym elementem jest magnes, średnicą odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być owalny nie może jednak być za mały). Niewielka ilość otulonego drutu miedzianego (długość uzależniona jest od średnicy rurki). Wręcz kawałek twardej tektury, izolacyjna taśma i niewielka żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby dało się je przyczepić na tulei. Otoki powinno się przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu końcach rurki. Całość otulić taśma izolacyjną między kawałkami tektury plus na zewnętrznych stronach rurki. Następnie drut miedziany owinąć dookoła rurki pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając kilka centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by dało się następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając żarówkę pozostałości przewodów wystarczy najprościej opleść wokół siebie i ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka tworzyła jednolitą całość z już skończonym pojemnikiem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki pojemnika i generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy urządzenie uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes w środku tulei przesuwał się z jednego krańca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w naszym ćwiczeniu generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. Nie inaczej dzieję się jeżeli uruchomimy dynamo w rowerze. Własne mięśnie poruszają rower, natomiast koło roweru kręci dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany prąd konieczny do włączenia źródła światła. Na niniejszej podstawie pracują również lampy z dynamem, które przeważnie poruszamy przy użyciu korbki ładując w ten sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich prosto można zmienić na siłę wody, wiatru lub fal morskich.

Jasne, że techniki wytwarzające , wykorzystując tą procedurę, znaczne wielkości mocy elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, jednak co do podstawy funkcjonują identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Zachęcamy spróbować aby samodzielnie ocenić i zademonstrować innym jak łatwo jest zabiegać o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona euro-magnesy.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube