loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, ale dopiero dziś naprawdę cenione w rozgrywce o naszą Planetę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruchome magnesy do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym idealnym rozstrzygnięciem dla przemysłu z uwagi na praktyczną budowę, jak też na naturalny charakter otrzymywanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, że generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przesuwa". Da się to to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu daje ci takie możliwości, że umiesz sam stworzyć generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie kupisz w markecie lub posiadasz w własnym gospodarskim warsztaciku. Stworzenie takiego generatora to dobry test, który jest kluczem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to rurka z surowca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Niezbędny jest magnes, miarą pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem ale nie powinien być za drobny). Niewielka ilość osłoniętego przewodu miedzianego (długość uzależniona jest od średnicy rurki). Tekturka, taśma izolacyjna oraz niewielka żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa pierścienie tak by dało się je umocować na rurce. Pierścienie należy umieścić około 25 mm od siebie zachowując zarazem blisko 10 mm na obu końcach rurki. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną pomiędzy otokami z tektury plus na zewnętrznych stronach rurki. Potem drut miedziany nawinąć wokoło rurki między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, żeby można było później dołączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując nasze źródło światła odnóżki przewodów można zwyczajnie opleść wokół siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną w taki sposób żeby żarówka tworzyła jednolitą całość z uprzednio gotowym pojemnikiem na którym nakręciliśmy drut. W zbiorniku umieszczamy magnes. Teraz ryglujemy końcówki tulei co sprawia, że generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy konstrukcję wprawić w ruch, w taki sposób by magnes wewnątrz tulei przesuwał się z jednego końca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w naszym teście generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Nie inaczej dzieję się gdy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie poruszają rower, a koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas generuje potrzebny prąd nieodzowny do włączenia źródła światła. Na tej zasadzie działają też latarki z dynamem, które zazwyczaj napędzamy przy pomocy korbki ładując w taki sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody bądź morskich fal.

Naturalnie techniki dostarczające , wykorzystując tą procedurę, znaczne wielkości energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej skomplikowane, ale co do zasady działają identycznie jak nasz własny mini generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Polecamy wypróbować by samodzielnie osądzić , a także zademonstrować innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz firmowy serwis https://euro-magnesy.pl już nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube