loading...

Zapotrzebowanie na magnesy w naszym zwyczajnym życiu.

W ciągu dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami często nie mając tego świadomości. Grają one istotną pozycję w dużej gamie narzędzi, od popularnych układanek dla dzieci, laptopów bądź kart kredytowych po skomplikowane maszyny na przykład urządzenie do rezonansu magnetycznego. Format magnesów mieści się w granicach od ledwie widocznych plamek po industrialne bestie ważące tony. Owe wielkie są wyraźnie zauważalne, te niewielkie często pochowane są wewnątrz rozlicznych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych czy handlowych, wykonując swoją funkcję w ciszy i stając się przy tym absolutnie niewidocznymi.

Komputery i elektronika.

W komputerach stosuje się magnesy do zapisywania danych na przykład na dyskach twardych. Magnesy transformują kierunek materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które odtąd prezentują binarne dane. Następnie komputer odczytuje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i dekoduje je na dane rozpoznawalne dla przeciętnego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach , a także radiach tak samo stosuje się magnesy. Zamontowana w głośniku skręcona z miedzianego izolowanego drutu cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wszędzie.

Magnesy dają nam szeroki repertuar wdrożeń w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne wykorzystują magnesy do przemiany elektrycznej energii ponownie w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach łapią i przesuwają ciężkie kawałki metalu, niekiedy ważące tysiące kilogramów. Kopalnie wykorzystują magnetyczne separatory do oczyszczania wartościowych rud metali od pokruszonej skały. W spożywczym przetwórstwie owe magnetyczne separatory wykluczają małe kawałki metalu z nasion oraz różnych drobnoziarnistych albo płynnych towarów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło używają magnesów do wyłapywania kawałków metalu, które czasami krowy potrafią zjeść na pastwisku. Krowa zjada magnes razem z jedzeniem. To bynajmniej nie jest żart. Magnes przemieszczając się przez organizm zwierzęcia wychwytuje drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w niektórych powszechnie stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one znaczne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do stworzenia doskonałego, kompletnego obrazu kości, narządów i pozostałych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest niezwykle intensywny - tysiące razy silniejszy niż zwykłe magnesy domowe. Swoistym zastosowaniem leczniczym magnesów jest usuwanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu , a potem korzysta z mocnego magnesu do wyzwalania energii cieplnej w okolicy zarażonej. Wysoka temperatura zabija komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych organów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Zapewne możliwe, że jest to dla Was nie zauważalne, ale w większość domów odnajdziecie sporo magnesów. Na lodówkach magnesy przytrzymują notatki, otwieracze do butelek i dziwne niewielkie przedmioty zawieszane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny stosuje igłę magnetyczną, by określić trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej gromadzi dane w taki sam sposób, jak w komputerze dysk twardy. Odkurzacze, roboty kuchenne , a także pralki posiadają napędy elektryczne, które pracują dzięki użyciu magnesu. Magnesy odnajdziecie w telefonach, alarmach do drzwi również w modelach samochodów. Świat dookoła nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona euro-magnesy.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube