loading...

Wykorzystania magnesów w naszym zwyczajnym życiu.

W przeciągu dnia wiele razy spotykasz się z magnesami niejednokrotnie nie mając tego świadomości. Grają one istotną funkcję w dużej gamie urządzeń, od popularnych układanek dla dzieci, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po skomplikowane maszyny na przykład sprzęt do rezonansu magnetycznego. Format magnesów oscyluje od ledwo dostrzegalnych kropek po fabryczne bestie ważące tony. Rzeczone duże są wyraźnie zauważalne, te małe przeważnie schowane są w środku przeróżnych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, realizując indywidualną pracę w ciszy i będąc przy tym całkowicie niewidocznymi.

Elektronika i magnesy.

W komputerach korzysta się z magnesów do zapisywania informacji na przykład na nośnikach pamięci. Magnesy modyfikują położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd prezentują binarne dane. Później komputer czyta bieg z każdego segmentu materiału magnetycznego i przetwarza je na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. W miniaturowych głośnikach , które spotykasz w komputerach, telewizorach , a także radiach tak samo używa się magnesów. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Magnesy są wszędzie.

Magnesy demonstrują szeroki repertuar wykorzystań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne wyzyskują magnesy do zmiany energii elektrycznej odwrotnie w energię mechaniczną. W czasie odzysku elektromagnesy w podnośnikach chwytają i przenoszą wielkie segmenty metalu, a niektóre ważące tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do izolowania przydatnych rud metali od rozdrobnionej skały. W przetwórstwie spożywczym owe magnetyczne separatory wykluczają drobne elementy metalu ze zbóż i różnych drobnoziarnistych ewentualnie płynnych artykułów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wyłapywania kawałeczków metalu, które czasami krowy mogą skonsumować w czasie wypasu. Krowa przełyka magnes razem z jedzeniem. To wcale nie jest kawał. Magnes poruszając się przez system trawienny zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy trafiają się w poszczególnych codziennie używanych urządzeniach medycznych, takich jak maszyny do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one silne pole magnetyczne do wywoływania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do powstania silnego, szczegółowego rysunku kości, narządów , a także innych tkanek. Magnes w urządzeniach tego typu jest wyjątkowo intensywny - tysiące razy silniejszy niż zwykłe magnesy domowe. Swoistym zastosowaniem medycznym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor wstrzykuje wrażliwy magnetycznie roztwór w obręb nowotworu , a potem używa silnego magnesu do generowania energii termicznej w strefie zarażonej. Wysoka temperatura likwiduje komórki nowotworowe bez krzywdy dla zdrowych narządów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Choć możliwe, że jest to dla Was nie widoczne, ale w waszym mieszkaniu spotkać możecie wiele magnesów. Na lodówkach magnesy trzymają notatki, otwieracze do butelek oraz osobiste małe obiekty wieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny wykorzystuje igłę magnetyczną, żeby wskazać trasę na północ. Ciemny pasek magnetyczny z odwrotnej strony karty kredytowej gromadzi dane w taki sam, technologicznie rzecz ujmując, sposób, jak dysk twardy komputera. Elektroluksy, blendery , a także pralki wykorzystują napędy elektryczne, które funkcjonują dzięki wykorzystaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do drzwi również w modelach samochodów. Nasz byt naokoło nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona https://euro-magnesy.pl nie wspiera IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube