loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj naprawdę doceniane w walce o własną perspektywę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną będąc doskonałym panaceum dla przemysłu ze względu na prostą konstrukcję, jednak też na zdrowy charakter produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Należy zapamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" zawsze znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, zaś tylko go "porusza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu sprawia, iż umiesz osobiście wykonać generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z materiałów, które zdobędziesz w hipermarkecie lub masz w osobistym domowym warsztacie. Stworzenie takiego generatora to dobry sprawdzian, który jest kluczem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne materiały to rurka z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, średnicą odpowiadający średnicy przygotowanej rurki (nie musi być owalny byleby nie był za drobny). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (porcja zależy od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, skrawek tektury oraz niewielka żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak aby dało się je umocować na tulei. Otoki trzeba zamontować około 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu stronach rurki. Wszystko otulić taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Następnie drut miedziany nawinąć wokoło tulei pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, aby można było następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając żarówkę końcówki kabli można zwyczajnie owinąć wokół siebie i również ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka składała się na nierozerwalną całość z poprzednio gotowym pojemnikiem na którym owinęliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki pojemnika co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes wewnątrz pojemnika przemieszczał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w naszym ćwiczeniu generator uruchamiamy siłą naszych mięśni. To samo dzieję się gdy włączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie napędzają rower, natomiast koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny prąd konieczny do uruchomienia źródła światła. Na owej zasadzie funkcjonują też lampy z dynamem, które przeważnie poruszamy przy zastosowaniu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można wymienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.

Jasne, że technologie produkujące , wykorzystując tą drogę, duże ilości mocy elektrycznej są o wiele bardziej skomplikowane, ale co do podstawy pracują identycznie jak nasz mini generator magnetyczny wyprodukowany w domowych warunkach.

Namawiamy doświadczyć by naocznie ocenić , a także zaprezentować innym jak nietrudno jest uczestniczyć w walce o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://euro-magnesy.pl nie wspiera już Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube