Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.
Uznane od lat, lecz dopiero teraz faktycznie cenione w grze o naszą perspektywę.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu z uwagi na prostą budowę, jak też na zdrowy profil wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, że generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "przesuwa". Można to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "produkuje" wody w rurach.
Zrozumiałość budowy powoduje, iż umiesz sam stworzyć generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie dostaniesz w markecie albo masz w własnym domowym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to przyjemny sprawdzian, który jest kluczem na udowodnienie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne materiały to rurka z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, średnicą pasujący do średnicy sporządzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy ale nie powinien być zbyt mały). Trochę metrów osłoniętego drutu miedzianego (porcja uzależniona jest od wielkości rurki). Tekturka, taśma izolacyjna oraz mała żarówka LED.
Z tekturki potrzeba wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak żeby można je było przyczepić na tulei. Otoki powinno się zamontować mniej więcej 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo około 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko otulić taśma izolacyjną między otokami z tektury oraz na zewnętrznych krawędziach tulei. Potem przewód miedziany owinąć wokół pojemnika pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, żeby można było później dołączyć do nich nasz źródło światła. Mocując nasze źródło światła pozostałości drutów można po prostu zawinąć wokoło siebie i również zabezpieczyć taśmą izolacyjną w taki sposób aby żarówka stanowiła spójną całość z już gotowym pojemnikiem na którym owinęliśmy drut. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Teraz zatykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy urządzenie wprawić w ruch, tak by magnes w środku rurki poruszał się z jednego skraju na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.
Oczywiście w opisanym eksperymencie generator uruchamiamy energią naszych mięśni. To samo się zdarza jeżeli uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie uruchamiają rower, natomiast koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie wytwarza pożądany prąd konieczny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej zasadzie działają również latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy pomocy korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich łatwo można zmienić na siłę wody, wiatru bądź morskich fal.
Oczywiście technologie dostarczające , wykorzystując tą procedurę, duże porcje mocy elektrycznej są o wiele bardziej skomplikowane, lecz co do istoty działają identycznie jak nasz mini generator magnetyczny skonstruowany w domowych warunkach.
Zachęcamy wypróbować by naocznie zweryfikować i pokazać innym jak prosto jest zabiegać o czyste powietrze.