Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.
Uznane od lat, lecz dopiero teraz rzeczywiście doceniane w rozgrywce o własną Planetę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną będąc doskonałym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na prostą konstrukcję, jednak i na ekologiczny rodzaj wytwarzanej energii. Zespolona energia pola magnetycznego plus pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba pamiętać, że generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przesuwa". Wolno to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, ale nie "produkuje" wody w rurach.
Czytelność budowy powoduje, że potrafisz osobiście wykonać generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z materiałów, jakie zdobędziesz w hipermarkecie ewentualnie masz w osobistym domowym składziku. Stworzenie takiego generatora to łatwy test, który jest sposobem na udowodnienie zdolności generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to rurka z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, średnicą przystający do średnicy sporządzonej rurki (nie potrzebuje być owalny ale nie powinien być za mały). Kilka metrów izolowanego przewodu miedzianego (długość zależy od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, fragment tektury oraz niewielkiej mocy żarówka LED.
Z tekturki należy wyciąć dwa otoki tak aby dało się je umocować na rurce. Otoki powinno się umieścić mniej więcej 25 mm od siebie zachowując jednocześnie blisko 10 mm na obu skrajach rurki. Całość otulić taśma izolacyjną między otokami z tektury i na zewnętrznych krawędziach tulei. Później przewód miedziany nawinąć wokół pojemnika między otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, wiszących luźno, żeby była możliwość później dołączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę końcówki drutów wystarczy zwyczajnie zawinąć dookoła siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak aby żarówka stanowiła jednolitą całość z już skończonym elementem na którym nakręciliśmy izolowany drut. W pojemniku deponujemy magnes. Następnie zamykamy końcówki tulei co sprawia, że generator prądu jest skończony. Teraz wystarczy całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes wewnątrz rurki przesuwał się z jednego końca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.
Naturalnie w naszym teście generator wprawiamy w ruch siłą własnych mięśni. Nie inaczej się zdarza gdy włączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany prąd nieodzowny do włączenia źródła światła. Na tej zasadzie działają również latarki z dynamem, które zazwyczaj poruszamy przy zastosowaniu korbki ładując tą metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.
Oczywiście technologie produkujące w taki sposób znaczne porcje mocy elektrycznej są zdecydowanie bardziej złożone, jednak co do istoty pracują identycznie jak nasz własny amatorski generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.
Zachęcamy spróbować by osobiście osądzić i w ten sposób zademonstrować innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.