Co to jest magnes stały?

Skonstruowane pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym niedrogim wariantem magnesu trwałego. Ich siła, mały wymiar oraz niski koszt umożliwiły wielki postęp technik audio, w architekturze motorów elektrycznych plus wielu innych branżach.
Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze stopu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo oraz bor. Przynależą do magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale pola magnetyczne są tak silne, iż wystarczy tworzyć naprawdę drobne magnesy, a subtelniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.
Identycznie niczym w przypadku pozostałych silnie magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem daje się im specjalną powłokę profilaktyczną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź bardziej elastycznego budulca, takiego jak plastik.
Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w różnych mutacjach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie zmuszają do posiadania specjalnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny te mają magnesy, które funkcjonują z energią blisko 3 Tesli.
Jakiekolwiek produkty ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w wyniku ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy tracą własną siłę w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 stopni C i jest to zależne od asortymentu magnesu. Wprawdzie najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych materiałów magnetycznych.
Neodymowe magnesy umożliwiły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa wykorzystywała odpowiednią moc, by dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio żądają dużego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne istniały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się wszakże do odsłuchu o idealnej klasie. Niewielki wymiar oraz dobra dokładność przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do rozwoju odtwarzacza MP3.
Niemało zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są stosowane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.
Potężniejsze gatunki magnesów neodymowych tworzą pewne niebezpieczeństwa, o jakich trzeba mówić. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z odpowiednią siłą, by się rozkruszyć czy nawet połamać palce, jeśli ręka będzie akurat na trasie ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ucisk oraz mocne zranienia. Mocne magnetyczne pola mogą upośledzać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także dostatecznie intensywne, żeby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Większe gabarytowo magnesy neodymowe nie mogą być przesyłane drogą powietrzną ponieważ potrafią utrudniać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.